Bemutató tervezett időpontja: 2027. április 9.
Csokonai Teátrum
Bertolt Brecht a Kurázsi mama és gyermekei című darabot nem sokkal a második világháború kitörése előtt írta, svédországi száműzetésében. A harmincéves háború történetéből nemcsak erős képeket merített Európa küszöbön álló újabb pusztulásának leírására. Arra is rámutatott, hogy a háborúkat elsősorban „istenfélelemből vívják, és csupa olyasmiért, ami jó és szép” – a nyereség viszont a kasszákban, nem pedig a harctéren érződik.
A Kurázsi mama… egy egyedülálló nő életéről szól, aki markotányosnőként járja végig a 17. század harmincéves háborúját, gyermekeivel együtt. A háború biztosítja számára a megélhetést, ugyanakkor elveszi tőle mindhárom gyermekét. Kurázsi mama nem változik: nem tanul semmiből, nem bán meg semmit.
Bertolt Brecht a világhírre szert tett színművét a háború puszító, testet és lelket egyaránt felőrlő hatásáról írta, amelyben a markotányosnő elhitetni önmagával, ő a kivétel: ő az, aki nem kárvallottja, hanem nyertese lehet a körülötte dúló vérontásnak. Nyertese, anyagi értelemben. De ezen pragmatikus szemlélet mellett vagy mellől hol marad, mikor veszett ki a szív és a lélek? Hol maradnak az anyai érzelmek? Hol marad a becsület, a tisztesség, a szókimondó őszinteség? Kurázsi három gyermeke képviselné mindezt? Akár igen, akár nem, hiába, mert amíg ők áldozataivá lesznek az öldöklésnek, addig a markotányosnő – halálukon túllépve – tovább húzza maga után üzleti szekerét… Megannyi – a világban ma is dúló háborúk miatt – fájdalmasan aktuális kérdést vet fel tehát Brecht műve az érdekvezérelte szemléletmód és a humánus érzések szembenállásáról, amelyre Tompa Gábor rendezése sajátos módon igyekszik reflektálni, önvizsgálatra szólítani.
Rendező: Tompa Gábor




