„Kata azt mondja, hogy a lelki fájdalom sokkal rosszabb, mint a testi fájdalom, mert a testi elmúlik, de a lelki soha. De ez hülyeség: mert a testi bántalmazás együtt jár a lelki bántalmazással. Nincsen meg nélküle. Én azt hiszem, hogy a félelem a legrosszabb.”
Történetünk két fiatal lányról szól: Zsuzsiról és Katáról. Ők osztálytársak. Nap mint nap találkoznak, mégsem ismerik egymást, nem tudják egymásról, hogy hasonló helyzetben vannak, hogy mindkettőjüket bántják otthon. Úgy érzik, senkinek sem beszélhetnek ezekről a dolgokról, történetük kimondhatatlan, elmesélhetetlen. Széttört belső világukat elrejtik a külvilág elől. Ám egyszer csak egymás álarca mögé látnak…
A legfrissebb adatok szerint Magyarországon minden 10. gyerek veszélyeztetett a saját családjában. Sokukat közülük ismétlődően vagy tartósan bántalmaznak fizikailag és/vagy lelkileg. A médiában megjelenő nagy gyermekbántalmazási esetekről sokan hallunk, azonban a legtöbb bántalmazott gyerek a külvilág számára láthatatlan. A mindennapos erőszak sokszor zárt ajtók mögött marad.
Részvételi előadásunk a családon belüli bántalmazásról szól. Két fiatal lány történetén keresztül próbáljuk mélyebben megérteni, mi történik, ha a fizikai erőszak, a manipulálás, a folyamatos kritizálás, az agresszív, megalázó, lealacsonyító beszédmód egy családban mindennapossá válik.
Az előadást középiskolás osztályok, illetve felnőtt nézőink számára ajánljuk.
Az előadáson egy alkalommal egy osztály tud részt venni.
A felnőttek számára meghirdetett esti előadásokon a maximális nézőszám: 20 fő
Mit is jelent a részvételi előadás?
Nézőink az előadás során résztvevőkké válnak, ugyanis az előadást bizonyos pontokon kinyitjuk feléjük, hogy a történetben kibontakozó konfliktusok miértjén gondolkozzunk közösen, és a színház nyelvén keresztül több nézőpontból körüljárjuk azokat a krízishelyzeteket, amelyeket a történet szereplői végigélnek – mindezzel lehetőséget teremtve arra, hogy kibeszélésre kerülhessen ez a társadalmunkban igencsak jelenlévő komoly probléma. Mindez azonban egy fiktív helyzetben, szerepek védettsége mellett történik.
Milyen járványügyi intézkedések lesznek érvényben az előadás során?
A koronavírus-járvány igencsak megnehezíti az interaktív előadások megvalósulását, ugyanakkor nem szeretnénk lemondani ezekről a színházi találkozásokról, ezért minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy minél biztonságosabb körülményeket teremtsünk.
- A színháztermet fokozottan fertőtlenítjük.
- A kézfertőtlenítés és lázmérés belépéskor kötelező. (Az eszközöket mi biztosítjuk.)
- Az előadások és a programok alatt a résztvevők számára kötelező a maszkviselés. A nézőforgalmi terekben mi is maszkban várjuk az osztályokat. A színészek és a drámatanárok maszkban vezetik az interakciókat.
- A résztvevők székeit egymáshoz képest kellő távolságra helyezzük el.
- Az előadás során a színészek távolságot tartanak a résztvevőkkel.
- Az előadáson csak tünetmentesen lehet részt venni.
Az előadás időtartama: 165 perc (egy szünettel)
Tanári csomag az előadáshoz itt elérhető.
Fotógaléria
Próbafotók:
Fotók: Máthé András
Előadásfotók:
Kapcsolódó írások
részvételi előadás
ősbemutató
Szöveg: Romankovics Eda
Célkorosztály: 9-12. évfolyam + felnőttek
Játsszák
Wessely Zsófia
Nagy Kíra
Gemza Melinda
Színházi nevelési alkotótársak
Bethlenfalvy Ádám és Romankovics Eda
Dramaturgok
Madák Zsuzsanna
Adorján Beáta
Zeneszerző, zenei vezető
Dargó Gergely
Pszichológus konzulens
Ferenczi Beáta
Ügyelő
Horváth Ágnes
Súgó
Dihen Viktória
Rendezőasszisztens
Ozoroczki Erika, Laczó Zsuzsanna
Rendező
Madák Zsuzsanna
Bemutató időpontja: 2020. október 14.