deszka fejlec_web_3

x deszka_musorfuzet_index_300px
A Deszka műsorfüzet itt megtekinthető. 2016. X. Deszka Fesztivál arculatterv, lapterv: Árokszállási Ronald

anna_peter_5699
Ráckevei Anna és Gemza Péter a Csokonai Színház igazgatója és művészeti vezetője

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves színházszerető debreceniek!

Roppant büszkék vagyunk arra, hogy idén a 10. születésnapját ünnepelhetjük a DESZKA Fesztiválnak, ennek a kortárs magyar drámákat összegyűjtő, tematikájában évről-évre bővülő szakmai találkozónak.
A X. DESZKA Fesztivál a bátorságról szól: arról az alkotói szabadságról és erőről, amely áthatja a mai kortárs drámaírást, rendezést és játékot. A bátorságról, amely a kortárs dráma iránt nyitott színházcsinálókat és a kortárs színház iránt nyitott drámaírókat évről évre arra ösztönzi, hogy ne a megszokott, a bevett, a jól ismert megoldásokat válasszuk.
És hogy miért fontos ez a fesztivál azon túl, hogy a debreceni közönség itt és most láthatja az elmúlt év kortárs alkotásainak legjavát? Mert a debreceni színház története leírható a bátorság történeteként is, melyben a teátrum mindenkori vezetősége újra és újra letette a voksát az új és még ismeretlen alkotók mellett. Itt volt például Garaczi László Imoga és Fesd feketére!, Parti Nagy Lajos Ibusár, Darvasi László Vizsgálat a rózsák ügyében, Szív Ernő estéje, valamint Háy János A Gézagyerek című műveinek ősbemutatója. Pinczés István 1998-ban állította először színpadra a kamera.man című Borbély Szilárd-drámát, majd Vidnyánszky Attila rendkívül nagy ívű Halotti pompája következett, később Csikos Sándor a Dea Debrecent, Galambos Péter a Jászai című drámát, végül Árkosi Árpád az Akár Akárkit vitte színre. Borbély Szilárd a Vojtina Bábszínház repertoárjából sem hiányzott: a Fehérlófia és a Fülemüle mellett több dalszöveget is szerzett (a Brémai muzsikusok és a Boldog képek című produkciók számára)…
Hét debreceni bemutató után mára eljutottunk oda, hogy idén vendégül láthatjuk a budapesti Katona József Színház Az Olaszliszkai című előadását, ami visszajelzés számunkra arról, hogy jól tettük, jól tesszük, ha elég bátrak vagyunk felfedezni új színházi alkotókat. Az idei fesztivál reményeink szerint a közönség számára is megmutatja ezt az egymásra nyitott és érzékeny közeget, amelyben sok korszakalkotó művész él egymás mellett.

Kívánunk mindannyiunknak, alkotóknak és befogadóknak tartalmas együttlétet, izgalmas párbeszédeket, emlékezetes találkozókat, új élményeket!

Éljen a MŰVÉSZET ! Éljen a SZÍNHÁZ !

Ráckevei Anna és Gemza Péter
a Csokonai Színház igazgatója és művészeti vezetője

Deszka Hírek

  • x deszka sajtoszoba_400x150_

    A valóság, ha nyelvet ölt

    Monológ a Deszka fesztiválról

  • x deszka sajtoszoba_400x150_

    Interjú Ráckevei Annával

    Idén tizedik alkalommal rendezte meg a debreceni Csokonai Nemzeti Színház a kortárs magyar drámafesztivált, a DESZKÁT. Fesztiválról, színházról, terveiről beszélgettünk a színház igazgatójával, Ráckevei Annával.

  • x deszka sajtoszoba_400x150_

    Helyünk a Deszkán

    A fesztivál újra igazolta, hogy a kortárs magyar dráma, köszöni szépen, jól van.

  • mathe_hossz

    Egy Álomkergető

    Beszélgetés Máthé András fotóművésszel a Csokonai Színházban 2016. március 18-án nyílt „Álomkergetők” című kiállítása ürügyén.

Deszkanaptár

Nagyszínpad
Víg Kamaraszínház
Horváth Árpád Stúdiószínház
Balett-terem
Vojtina Bábszínház
Külső helyszín
2016.03.18.Péntek 10:00-12:00
12:00-14:00
14:00-16:00

16 óra
Parti Nagy Lajos:
Maya hajója
A Stúdió K Színház és a Tatabányai Jászai Mari Színház, Népház közös produkciója

16:00-18:00

17 óra 20 perc
Álomkergetők
Máthé András fotóművész kiállításának megnyitója, a fesztivál megnyitója

18:00-20:00

18 óra
Camille
Csokonai Színház, Debrecen

20:00-22:00

20 óra
Szálinger Balázs:
Becsvölgye
Pécsi Nemzeti Színházelmarad

22:00-00:00
0:00-02:00

 

Nagyszínpad
Víg Kamaraszínház
Horváth Árpád Stúdiószínház
Balett-terem
Vojtina Bábszínház
Külső helyszín
2016.03.19. Szombat 10:00-12:00

11.30 óra
Szakmai értékelő beszélgetés
Szakmai beszélgetés az előző napról (Maya hajója, Camille, Becsvölgye, Az új nagyi)

 10 óra
Markó Róbert:
Az új nagyi
Vaskakas Bábszínház, Győr

12:00-14:00
14:00-16:00

15 óra
Pintér Béla:
A sütemények királynője
Színház- és Filmművészeti Egyetem (IV. éves rendező szakos hallgató vizsgaelőadása)

16:00-18:00

17 óra 30 perc
Egressy Zoltán:
4×100
Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem – Stúdió Színház

18:00-20:00

19 óra 30 perc
Kiss Gergely Máté:
A jegesmedve
Színház- és Filmművészeti Egyetem, Budapest – Csokonai Színház, Debrecen

20:00-22:00

21 óra
Weöres Sándor:
Psyché
Gyulai Várszínház, a Kaposvári Egyetem és a Nemzeti Színház közös produkciója

22:00-00:00
0:00-02:00
Nagyszínpad
Víg Kamaraszínház
Horváth Árpád Stúdiószínház
Balett-terem
Vojtina Bábszínház
Külső helyszín
2016.03.20. Vasárnap 10:00-12:00

11.30 óra
Szakmai értékelő beszélgetés
Szakmai beszélgetés az előző napról (A sütemények királynője, 4×100, Jegesmedve, Psyché, Tündér ballonkabátban)

10 óra
Gimesi Dóra:
Tündér ballonkabátban
Ciróka Bábszínház, Kecskemét

12:00-14:00
14:00-16:00
16:00-18:00
18:00-20:00

18 óra
Kárpáti Péter:
Két nő
TRAFÓ – FÜGE Produkió – Titkos Társulat

20:00-22:00

20 óra
Tasnádi István:
Közellenség
Hevesi Sándor Színház, Zalaegerszeg

21 óra
Kárpáti Péter:
Két nő
TRAFÓ – FÜGE Produkió – Titkos Társulat

22:00-00:00

22 óra
Kerékgyártó István:
Rükverc – egy (lecsúszott) polgár vallomásai
Thália Színház, Kassa

22 óra
Keresztury Tibor:
A te országod
Forte Társulat

0:00-02:00
Nagyszínpad
Víg Kamaraszínház
Horváth Árpád Stúdiószínház
Balett-terem
Vojtina Bábszínház
Külső helyszín
2016.03.21. Hétfő 10:00-12:00
12:00-14:00

12 óra
Pass Andrea:
Újvilág
Mentőcsónak Egység – Füge Produkció, Budapest

14:00-16:00

14.30 óra
Szakmai értékelő beszélgetés
Szakmai beszélgetés az előző napról (Két nő, Közellenség, Rükverc, A Te országod, Újvilág)

16:00-18:00
18:00-20:00

18 óra
Jeles András:
József és testvérei
a Mesebolt Bábszínház (Szombathely) és a Kőszegi Várszínház közös, felnőtteknek szóló produkciója

20:00-22:00

20 óra
Orbán János Dénes:
A magyar Faust
Csokonai Színház, Debrecen

22:00-00:00
0:00-02:00
Nagyszínpad
Víg Kamaraszínház
Horváth Árpád Stúdiószínház
Balett-terem
Vojtina Bábszínház
Külső helyszín
2016.03.22. Kedd 09:00-12:00

09. 30 óra
Verona, 1301
Csokonai Színház, Debrecen

12:00-14:00

12. 00 óra
Szakmai értékelő beszélgetés
Szakmai beszélgetés az előző napról (József és testvérei, A magyar Faust, Verona, 1301)

14:00-16:00

15 óra
Szálinger Balázs:
Rigócsőr király
Vojtina Bábszínház, Debrecen

16:00-18:00

16. 30 óra
Spiró György:
Helló, doktor Mengele!
Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat

18:00-20:00

19. 30 óra
Csokonai-történetek 6. (szakmai beszélgetés)
Kortárs magyar ősbemutatók Debrecenben, az 1990-es években

20:00-22:00
22:00-00:00

22 óra
Szíjártó Tímea-Aletta:
Az eset
Szigligeti Színház, Nagyvárad

0:00-02:00
Nagyszínpad
Víg Kamaraszínház
Horváth Árpád Stúdiószínház
Balett-terem
Vojtina Bábszínház
Külső helyszín
2015.03.23. Szerda 10:00-12:00

11. 30 óra
Szakmai értékelő beszélgetés
Szakmai beszélgetés az előző napról (Rigócsőr király, Helló, doktor Mengele!, Az eset, A királykisasszony, akinek nem volt birodalma)

10 óra
Markó Róbert:
A királykisasszony, akinek nem volt birodalma
Kabóca Bábszínház, Veszprém

12:00-14:00
14:00-16:00
16:00-18:00
18:00-20:00

Páholy Lakásszínház, (Debrecen, Arany János utca 2., 1. emelet)
18 óra
Hajdu Szabolcs:
Ernelláék Farkaséknál
Maladype Színház, Budapest

20:00-22:00

20 óra
Bartis Attila:
A nyugalom
Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat

Páholy Lakásszínház, (Debrecen, Arany János utca 2., 1. emelet)
20 óra
Hajdu Szabolcs:
Ernelláék Farkaséknál
Maladype Színház, Budapest

22:00-00:00

22 óra
Tolnai Szabolcs:
Exodus
Kosztolányi Dezső Színház, Szabadka

0:00-02:00
Nagyszínpad
Víg Kamaraszínház
Horváth Árpád Stúdiószínház
Balett-terem
Vojtina Bábszínház
Külső helyszín
2015.03.24. Csütörtök 10:00-12:00

11. 30 óra
Szakmai értékelő beszélgetés
Szakmai beszélgetés az előző napról (Ernelláék Farkaséknál, A nyugalom, Exodus, A sötétben látó tündér)

10 óra
Bagossy László:
A sötétben látó tündér
Csiky Gergely Színház, Kaposvár

12:00-14:00
14:00-16:00
16:00-18:00

17 óra
Péterfy-Novák Éva:
Egyasszony
az előadás a FÜGE és az Orlai Produkciós Iroda együttműködésében jött létre

18:00-20:00

19 óra
Borbély Szilárd:
Az Olaszliszkai

Katona József Színház, Budapest

20:00-22:00

21. 30 óra
Bagossy László és Epres Attila:
Diggerdriver

Örkény István Színház, Budapest

22:00-00:00

22 óra
W. H.:
Shakespeare szonettek és dalok
koncert

elmarad

0:00-02:00
Nagyszínpad
Víg Kamaraszínház
Horváth Árpád Stúdiószínház
Balett-terem
Vojtina Bábszínház
Külső helyszín
2015.03.25. Péntek 10:00-12:00

11 óra
Szakmai értékelő beszélgetés
Szakmai beszélgetés az előző napról (Egyasszony, Az olaszliszkai, Diggerdrájver),
Fesztiválzáró értékelés

12:00-14:00
14:00-16:00

15 óra
Ruszt József debreceni évei
szakmai beszélgetés és könyvbemutató

16:00-18:00

17 óra
Tünet Együttes:
Sóvirág – avagy a létezés eufóriája
Tünet Együttes, Budapest

 
18:00-20:00

19 óra
Pál István „Szalonna” és Bandája
Koncert

20:00-22:00
22:00-00:00
0:00-02:00

Gördeszka – gyermek- és ifjúsági előadások

Parti Nagy Lajos: Maya hajója
Parti Nagy Lajos:
Maya hajója
A Stúdió K Színház és a Tatabányai Jászai Mari Színház, Népház közös produkciója
Markó Róbert: Az új nagyi
Markó Róbert:
Az új nagyi
Vaskakas Bábszínház, Győr
Gimesi Dóra: Tündér ballonkabátban
Ciróka Bábszínház, Kecskemét
Pass Andrea: Újvilág
Pass Andrea:
Újvilág
Mentőcsónak Egység – Füge Produkció, Budapest
Verona, 1301
Csokonai Színház, Debrecen
Szálinger Balázs: Rigócsőr király
Szálinger Balázs:
Rigócsőr király
Vojtina Bábszínház, Debrecen
Markó Róbert: A királykisasszony, akinek nem volt birodalma
Kabóca Bábszínház, Veszprém
Bagossy László: A sötétben látó tündér
Csiky Gergely Színház, Kaposvár

Ugródeszka

Pintér Béla: A sütemények királynője
Színház- és Filmművészeti Egyetem (IV. éves rendező szakos hallgató vizsgaelőadása)
Pintér Béla: A sütemények királynője
a Gyulai Várszínház, a Kaposvári Egyetem és a Nemzeti Színház közös produkciója
 Egressy Zoltán: 4×100
Egressy Zoltán:
4×100
Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem – Stúdió Színház
Kiss Gergely Máté: A jegesmedve
Kiss Gergely Máté:
A jegesmedve
Színház- és Filmművészeti Egyetem, Budapest – Csokonai Színház, Debrecen

Felnőtt előadások

Camille
Csokonai Színház, Debrecen
Szálinger Balázs: Becsvölgye
Szálinger Balázs:
Becsvölgye
Pécsi Nemzeti Színház
Tasnádi István: Közellenség
Tasnádi István:
Közellenség
Hevesi Sándor Színház, Zalaegerszeg
Kerékgyártó István: Rükverc – egy (lecsúszott) polgár vallomásai
Thália Színház, Kassa
Kárpáti Péter: Két nő
Kárpáti Péter:
Két nő
TRAFÓ – FÜGE Produkió – Titkos Társulat
Keresztury Tibor: A te országod
Keresztury Tibor:
A te országod
Forte Társulat
Orbán János Dénes: A magyar Faust
Orbán János Dénes:
A magyar Faust
Csokonai Színház, Debrecen
Jeles András: József és testvérei
a Mesebolt Bábszínház (Szombathely) és a Kőszegi Várszínház közös, felnőtteknek szóló produkciója
Spiró György: Helló, doktor Mengele!
Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat
Digger Driver
Szíjártó Tímea-Aletta:
Az eset
Szigligeti Színház, Nagyvárad
Bartis Attila: A nyugalom
Bartis Attila:
A nyugalom
Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat
Tolnai Szabolcs: Exodus
Tolnai Szabolcs:
Exodus
Kosztolányi Dezső Színház, Szabadka
Hajdu Szabolcs: Ernelláék Farkaséknál
Maladype Színház, Budapest
 Borbély Szilárd: Az olaszliszkai
Borbély Szilárd:
Az olaszliszkai
Katona József Színház, Budapest
 Péterfy-Novák Éva: Egyasszony
Péterfy-Novák Éva:
Egyasszony
az előadás a FÜGE és az Orlai Produkciós Iroda együttműködésében jött létre
Bagossy László és Epres Attila: Digger Driver
Bagossy László és Epres Attila:
Diggerdriver
Örkény István Színház, Budapest
Tünet Együttes: Sóvirág – avagy a létezés eufóriája
Tünet Együttes, Budapest

Kísérőprogramok

 Álomkergetők
Válogatás Máthé András fotóművész színházi tárgyú képeiből
Csokonai-történetek DESZKA különkiadás Ruszt József debreceni évei
Szakmai beszélgetés és könyvbemutató
Pál István „Szalonna” és Bandája
Pál István „Szalonna” és Bandája:
Muzsika a Családban
Koncert

Szakmai beszélgetések

X. DESZKA Fesztivál
TV spot

x deszka logo web_1180x322